For Posterity's Sake         

A Royal Canadian Navy Historical Project

HMCS FESTUBERT

Then Gate Vessel 17 (1939)

Then INVERLEIGH (1946)

HMCS Festubert

 

Launched: 02 Aug 1917

Commissioned: 13 Nov 1917

Paid off: 

Re-commissioned: 01 May 1923

Paid off: 1934

Re-commissioned: 1939

Paid off: 17 Aug 1945

Fate: Scuttled 30 Jun 1971

 

Built at Toronto, Festubert was commissioned on 13 Nov 1917, and after brief service was laid up until 01 May 1923. She was then re-commissioned for training and other duties on the east coast until once more placed in reserve in 1934. From 1939 to 17 Aug 1945, she was again in service as Gate Vessel 17 at Halifax. Festubert was sold in 1946 for commercial use and renamed Inverleigh. She was scuttled off Burgeo, Nfld., on 30 Jun 1971.

 

Commanding Officers

Lt William James Milne, RNCVR - 16 Jun 1918 - unk 

Lt Howard Emmerson Reid, Lt, RCN - 1923 - unk

Lt John Crispo Inglis Edwards, RCN - 10 Mar 1924 - unk

LCdr George Berkeley Fraser Barnes - 10 May 1927 - unk

Lt Henry George DeWolf, RCN - 14 Apr 1930 - unk

LCdr Maurice Adrian, Wood LCdr - RCN 01 Jan 1933 - unk

LCdr Francis Robert Williams Roberts Gow, RCN - 19 Jul 1933

LCdr Donald St. George Lindsay, RCN - 19 Apr 1943 - unk

 

     In memory of those who have crossed the bar    

They shall not be forgotten

C-D

Desbarats, Duncan Joseph

____-____

Drafted to Festubert on 01 May 1918 at W. Op 4th Cl, RNCVR

DeWolf, Henry George

1903-2000

Dowling, Herbert Edward

1907-1978

 

 

E-F

Edwards, John Crispo Inglis

____-____

Commanding Officer

1924

 

 

 

 

G-H

Gow, Francis Robert Williams Roberts

1899-1942

Commanding Officer

1933 

Houghton, Frank Llewellyn

1897-1981

Drafted to Festubert on 01 Jul 1929 as LCdr, RCN

 

 

 

K-L

Lindsay, Donald St. George

____-____

 

 

 

 

O-P

Phillips, Alexander

____-____

Drafted to Festubert on 01 May 1918 as Mate, RNCVR

 

 

 

 

Q-R

Reid, Howard Emmerson

1897-1962

Commanding Officer

1923

 

 

 

 

S-T

Smith, Aloysius Joseph

____-____

Drafted to Festubert on 01 May 1918 at Ch/Art (E), RCN

 

 

 

 

W-X

Wood, Maurice, Adrian

____-____

Commanding Officer

1933

 

 

 

 

 

Former Crew Members

Cairns, Thomas Gillone Shapely, Lt, RCNR - 27 Jan 1944

 

 

 

 

Photos and Documents

 

HOME PAGE     SHIP INDEX      CONTACT