For Posterity's Sake         

A Royal Canadian Navy Historical Project

 

In memory of those who have Crossed the Bar

 

Maurice Aikins (Migs) Turner, C.D.

 

Commander, O-74505, RCN / C.A.F.

 

Born: 14 Jan 1925, Winnipeg, Manitoba

 

          Died: 05 Sep 2019, Victoria, British Columbia

 

TURNER, Maurice Aikins (Migs) - Migs was a proud and loving husband, father, grandfather and great-grandfather and is survived by his wonderful wife Diana (nee Jenkins, married 1948) who supported and took care of him for 71 years, including raising their family when he was at sea or overseas attending United Nations and NATO conferences; their children; Michael (Alison Swick) in Oak Bay; Wendy (Ben) Rotteveel in Kingston, and Barbara (Mark) Norton in Brockville; grandchildren, Evelyn (E.V.) & the late Bryan (Kate Rodrigues) Turner; Michelle (Scott) Arnold, Sandy Fanning & Heather (Nick) Leverty; Joseph (Lori) Norton & Diana (Bruce) Lefebvre; great-grandchildren: Ryleigh & Logan Arnold; Benjamin, Emma & Cassidy Fanning; Addison Leverty; Emerson & Everley Norton; and Maurice & Marion Lefebvre. Migs was predeceased by his parents, Aileen Sophie Wiglesworth and Maurice William Turner, both born in England, and by his brother Brigadier General Ret'd. William Wiglesworth (Hope) Turner in 2017. Migs attended St. Michael's Boy's School in Oak Bay 1935-40 and University of Toronto Boy's Schools 1940-43. He served as a Gunner/Lance Bombardier in the 7th Toronto Field Regiment (Reserve) RCA 1940-43 and was a Midshipman in Sea Cadet Corps Temeraire 1942-43. In May 1943 he joined the RCNVR in WWII as an Ordinary Seaman. Commissioned Sub-Lieutenant in 1944, he served on the midocean convoy escort in the corvette HMCS Guelph 1944-45 during the Battle of the Atlantic. (At night in March 1945 in heavy seas off Iceland, Migs jumped overboard to rescue Guelph's After Lookout Able Seaman Robert Stewart RCNVR.) After the war Migs transferred to the RCN, specializing in communications and electronics; served at sea "on exchange" with the USN; commanded HMC Ships New Liskeard (Algerine class Naval Research ship developing Variable Depth Sonar) 1954-56 in the Atlantic, and Saskatchewan (destroyer) 1964-66 in the Pacific & Far East; served with NATO & as a Director of Communications at Naval Headquarters in Ottawa, participating as head of DND delegations to NATO, UN and other international conferences. Migs joined and served in the Canadian Coast Guard in Ottawa 1974-77 and then relocated to Vancouver 1977-88, where he was Superintendent Vessel Traffic Services (Pacific) and then Regional Manager Fleet Systems (Pacific and Western Arctic). In his active retirement Migs was president & past president of the Naval Officers Association on Vancouver Island, founding president of the Retired Coast Guard Officers Association, founder of the Aloha 34 (sailboat) Owners' International Network; past director of the Victoria Branch Alzheimer Society, the Royal United Services Institute and the Canadian Institute of International Affairs; and member of the Victoria CCG Local Marine Advisory Council, Royal Victoria Yacht Club, Victoria Golf Club, Kiwanis, Victoria PROBUS, Oak Bay PROBUS & St. Mary's (Oak Bay) Parish Council. Sailing in their Aloha 34 sailboat Sea Vixen provided considerable enjoyment to Diana & Migs, initially out of Vancouver and later Cadboro Bay, Victoria. When Diana "retired" from sailing to concentrate more on her knitting and other volunteer activities, Migs continued with the crew he had drafted for year-round Saturday sailings, weather permitting. He delighted in sharing photos of his Christmas sails with his eastern Canadian friends. Our thanks to: staff at Oak Bay Recreation Centre where Migs enjoyed swimming with friends 1989-2014; family, friends, Dr. David Brook & Carlton House staff who made life easier and pleasurable for Diana & Migs in recent years; and the remarkably caring staff of 8S Royal Jubilee Hospital who cared for and comforted Migs during his final days. At Migs' request there will be a private family service at a later date. In lieu of flowers, donations to the Salvation Army or Red Cross are most appreciated. (Victoria Times Colonist 14 Sep 2019)

 

Ships served in:

HMCS UNICORN - Appointed to Unicorn 18 Jan 1944 as a Prob Slt, RCNVR (Navy List Feb 1944)

HMCS KINGS - Appointed to Kings 28 Apr 1944 as a Prob SLt, RCNVR (for Disposal of Under Training) (Navy List Jul 1944)

RCN BARRACKS ST JOHN'S - Appointed to RCN Barracks St. John's 04 Oct 1944 as a SLt, RCNVR (seniority 15 Sep 1944) (for Disposal) (Navy List Nov 1944)

HMCS GUELPH - Appointed to Guelph 19 Dec 1944 as a SLt, RCNVR (Navy List Mar 1945)

HMCS PREVOST - Appointed to Prevost 25 Mar 1946 as a Lt, RCN, Staff Officer (seniority 15 Mar 1946) (Navy List Apr 1946)

HMCS PREVOST - Appointed to Prevost 12 Nov 1946 as a Lt, RCN, Staff Officer (Navy List Nov 1946)

RCN BARRACKS HALIFAX - Appointed to RCN Barracks Halifax for Long Communications Course 15 Jan 1947 as a Lt, RCN (Navy List Jun 1947)

HMCS ONTARIO - Appointed to Ontario 01 Dec 1947 as a Lt (C), RCN (Navy List Jan 1948) // (C) Denotes an Officer fully qualified for communication duties. COS date amended to 01 Jan 1948 (Navy List Jul 1948)

NAVAL HEADQUARTERS OTTAWA - Appointed to NHQ Ottawa 06 Jan 1949 as a a Lt (C), RCN for duty with USN (Navy List Jul 1949)

USS LACONIC (US Navy on Exchange) - served in USS Laconic for Staff of CINCLANTFLT 1949 (The Nauticapedia)

USS CORAL SEA (US Navy on Exchange),  served in USS Coral Sea for Staff of CINCLANTFLT 1949 (The Nauticapedia)

USS MIDWAY   (US Navy on Exchange), served in USS Midway for Staff of CINCLANTFLT 1949 (The Nauticapedia)

USS CONE  (US Navy on Exchange), served in USS Cone for Staff of CINCLANTFLT 1950 (The Nauticapedia)

RCN BARRACKS HALIFAX - Appointed to RCN Barracks Halifax, Communications School 28 Aug 1950 as a Lt (C), RCN (Navy List Jan 1951)

HMCS CORNWALLIS - Appointed to Cornwallis, Communications School 03 Oct 1951 as a Lt (C), RCN (Navy List Jan 1952)

RCN BARRACKS HALIFAX - Appointed to RCN Barracks Halifax for J.O.T.L. course 01 Aug 1952 as a Lt (C), RCN (Navy List Oct 1952)

RCN BARRACKS HALIFAX - Appointed to RCN Barracks Halifax 07 Aug 1953 as a Lt (C), RCN, Add'l (Navy List Oct 1953)

HMCS DISCOVERY - Appointed to Discovery 15 Oct 1953 as a Lt (C), RCN, School Relations Officer, B.C. (navy List Jan 1954).  Appointed LCdr (C), RCN (seniority 15 Mar 1954) (Navy List Jul 1954)

HMCS NEW LISKEARD - Appointed to New Liskeard 07 Aug 1954 as LCdr (C), RCN, CO (Navy List Oct 1954)

NAVAL HEADQUARTERS OTTAWA - Appointed to NHQ Ottawa, Staff of Director of Naval Communications (Radio Warfare) 18 Jun 1956 as a LCdr (C), RCN

NAVAL HEADQUARTERS OTTAWA - Appointed to NHQ Ottawa, Deputy Director of Naval Communications (Electronic Warfare & Radio Section) 01 Feb 1958) as a LCdr (C), RCN (Navy List Jul 1958)

HMCS YORK - Appointed to HMCS York 02 Sep 1958 as a LCdr (C), RCN, Add'l (Navy List Jul 1959)

HMCS CORNWALLIS - Appointed to Cornwallis 27 Jul 1959 as a LCdr (C), RCN (Navy List Jul 1960)

RCN BARRACKS HALIFAX - Appointed to RCN Barracks Halifax, Communications Division 01 Sep 1960 as a LCdr (C), RCN

NAVAL HEADQUARTERS OTTAWA - Appointed to NHQ Ottawa, Assistant Chief of Naval Staff Plans, Staff of Director of Naval Plans 04 Jan 1962 as a LCdr (C), RCN (Navy List Apr 1962)

TRI-SERVICE - Appointed to Tri Service, Staff of Joint Staff National Defence Headquarters 22 May 1962 as a Cdr (C), RCN (Navy List Oct 1962)

HMCS SASKATCHEWAN - Appointed to Saskatchewan 18 Dec 1964 as a Cdr (C), RCN, CO (Navy List Apr 1965)

SACLANT HQ (Norfolk VA USA) Served in SACLANT HQ as Communications Planning Officer 1967 (The Nauticapedia)

NDHQ OTTAWA - Serve in NDHQ Ottawa as Director Communications (Frequency) (The Nauticapedia)

* retired 1974 (The Nauticapedia)

 

 

 

 

Crossed the Bar Index

 

HOME PAGE     SHIP INDEX      CONTACT