For Posterity's Sake         

A Royal Canadian Navy Historical Project

HMCS MASTODON

Formerly Dept. of Public Works Dredger No. 306

HMCS Mastodon

Source: The Ships of Canada's Naval Forces 1910-1981 by Ken Macpherson and John Burgess

 

Acquired by RCN: 1942

Commissioned: 09 Dec 1942

Paid off: 12 Mar 1946

Fate: Final disposition unknown

 

Formerly Department of Public Works Dredge No. 306, she was taken over by the RCN and converted to an auxiliary tanker for use on the west coast.  Commissioned on 09 Dec 1942, Mastodon delivered oil to naval storage tanks and occasionally assisted in the distribution of commercial oil products as well.  She was paid off on 12 Mar 1946, and entered mercantile service, being noted under Peruvian flag in the 1950s.

 

Commanding Officers

Ch/Skpr H.R. Stratford, RCNR - 09 Dec 1942 - 05 Jan 1944

Lt Harold Heap Rankin, RCNR - 06 Jan 1944 - 12 Mar 1946

  

     In memory of those who have crossed the bar    

They shall not be forgotten

E-F

Ford, Raymond Alex

1922-1997

       

 

 Former Crew Members

Burns, Walter, Skpr, RCNR - 27 Jan 1943

Burton, Seaforth Leonard, Wt (E), RCNR - 14 Jun 1943

 

McInnis, George James, Skpr, RCNR - 26 Jun 1945

Norris, James Ramsey, Wt (E), RCNVR - 27 Jun 1945

 

Sutherland, Joseph Cunningham, Ch/Skpr, RCNR - 17 Feb 1945

 

HOME PAGE     SHIP INDEX      CONTACT