For Posterity's Sake         

A Royal Canadian Navy Historical Project

HMCS RAYON D'OR

HMCS Rayon d'Or

Source: The Ships of Canada's Naval Forces 1910-1981 by Ken Macpherson and John Burgess

 

Built: 1912

Acquired by RCN: 11 Sep 1939

Commissioned: 1939

Paid off: 1945

Fate: Unknown

 

Requisitioned on 11 Sep 1939, this former fishing trawler became an auxiliary mine sweeper based at Halifax.  Her duties also included loop-laying and maintenance.  Early in 1943, following a winter refit, Rayon d'Or was assigned to Sydney Force and remained in that service until Feb 1944, when she rejoined the Halifax Local Defence Forc3.  Paid off in 1945, she resumed her commercial career until 1954.

 

Commanding Officers

A/Lt Thomas Gilmour, RCNR - 12 Apr 1941 - unk

Mate Henry Ernest Lade, RCNR - 19 Apr 1941 - unk

Ch/Skpr Ralph Andrew Doucette, RCNR - 07 Apr 1942 - unk

Skpr Watson Godfrey LeMesurier, RCNR - 06 May 1943 - unk

  

     In memory of those who have crossed the bar    

They shall not be forgotten

 

Former Crew Members

Cloutier, Jean Paul, A/Skpr, RCNR - 22 May 1940

 

Doucette, Ralph Andrew, Skpr/Lt - 25 May 1943

Kennedy, James Walter, A/Skpr, RCNR - 23 May 1940

 

Lade, Henry Ernest, Mate, RCNR - 24 Apr 1940

Slater, Anthony Herbert Murray, Midshipman, RCNR - 06 Jun 1942

 

Trotter, Hector Sutherland, Slt, RCNVR - 21 May 1943

 

HOME PAGE     SHIP INDEX      CONTACT