For Posterity's Sake         

A Royal Canadian Navy Historical Project

ISLANDER  /  HC 51

Harbour Craft

HC51

RCN Photo # S-55_DHH

Source: Nauticapedia

 

Entered into Service: 1939

Paid off: 03 Oct 1945

Fate: Registry closed in 1949. Final disposition unknown

 

In October 1933, the seized vessel Fripon was purchased from the Department of National Revenue and renamed RCMP Islander. She was transferred to the RCN in 1939 and became ISLANDER. She was employed her as a harbour craft at Sydney NS. She sank due to fire after explosion on September 05, 1942. She was raised and repaired on September 06, 1942. In 1943 she was re-designated HC51. She was declared surplus and turned over to CADC on 03 Oct 1945.1

 

Commanding Officers

Skpr Edward Walker Hannaford, RCNR - 11 May 1940 - unk

 

 

     In memory of those who have crossed the bar    

They shall not be forgotten

 

Miles, George William Victor

1921-1944

 

 

 

 

 

Footnotes

(1) - Ship's history from the research of Bryon Taylor

 

HOME PAGE     SHIP INDEX      CONTACT